Maroslele Jövőjéért!

üre_07_társasház

M A R O S L E L E    J Ö V Ő J É É R T !

Maroslele Község Önkormányzata Képviselő-testületének 18/2015. (IX. 9.) önkormányzati rendelete

a Maroslele jövője érdekében nyújtott támogatásokról


Maroslele Község Önkormányzati Képviselő-testülete az Alaptörvény 32. cikk (1) bekezdés a) pontjában kapott felhatalmazás alapján, az Alaptörvény 32. cikk (2) bekezdésében meghatározott feladatkörében eljárva a következőket rendeli el:

 

I. Általános rendelkezések

1. § Maroslele Község Önkormányzatának (továbbiakban: Önkormányzat) célja, hogy Maroslele jövője érdekében növelje a település megtartó erejét, a fiatalokat arra ösztönözze, hogy a községben telepedjenek le, illetve a községből ne költözzenek el, továbbá a gyermeket nevelő szülőket arra ösztönözze, hogy a maroslelei óvodába és iskolába írassák be gyermekeiket, ezzel biztosítva az intézmények működéséhez szükséges létszámot.

2. § (1) E rendelet célja, hogy egységes keretszabályozását adja azoknak az ellátásoknak, amelyekkel Maroslele Község Önkormányzata a közigazgatási területén letelepülőket, építkezni szándékozókat, ingatlanvásárlókat, felújítókat, továbbá a gyermeket vállaló és gyermeküket a maroslelei óvodába, iskolába írató szülőket segíti.

(2) Az Önkormányzat által nyújtott támogatások formái:

a) óvodáztatási, iskoláztatási támogatás,

b) babaszámla,

c) letelepedési támogatás,

d) ingyenes építési telek,

e) lakás felújítási támogatás.

(3) Maroslele Község Önkormányzati Képviselő-testülete az e rendeletben szabályozott támogatások pénzügyi fedezetét az Önkormányzat mindenkori költségvetésében biztosítja.

(4) Az ingyenes építési telek és a letelepedési támogatás párhuzamosan is igényelhető.

(5) Az a család, amely letelepedési támogatásban részesült, a kölcsön törlesztésének 10 éves futamideje alatt lakás felújítási támogatásban nem részesülhet.

 

II. Óvodáztatási, iskoláztatási támogatás

3. § (1) A Képviselő-testület – jövedelemre tekintet nélkül – vissza nem térítendő természetbeni támogatásban részesíti azon szülőt, gondviselőt vagy más törvényes képviselőt (a továbbiakban együtt: szülő), akinek óvodáskorú gyermeke (továbbiakban: kedvezményezett gyermek) a Maroslelei Zengő Óvodába jár, általános iskoláskorú gyermeke (továbbiakban: kedvezményezett tanuló) pedig a Maroslelei Általános Iskolába jár.

(2) Az intézményekkel jogviszonyban álló kedvezményezett gyermekekről/tanulókról az intézményvezetők adatszolgáltatást teljesítenek az Önkormányzat részére minden év július 31-ig.

(3) A Képviselő-testület hivatalból, egyedi határozat hozatala nélkül részesíti óvodáztatási, iskoláztatási támogatásban a jogosultat.

(4) Az óvodáztatási, iskoláztatási támogatás mértéke 5.000.-Ft/kedvezményezett gyermek/tanuló, formája a kedvezményezett gyermek/tanuló nevére kiállított vásárlási utalvány, melyet azon helyi vállalkozásoknál lehet levásárolni, amelyek az Önkormányzattal együttműködési megállapodást kötöttek. Az utalvány a kedvezményezettől vissza nem váltható.

(5) A szülő vagy más törvényes képviselő az utalványt a Maroslelei Polgármesteri Hivatal házipénztárában veheti át. Az átvétel időpontjáról a Polgármesteri Hivatal értesítést küld.

(6) Az óvodáztatási, iskoláztatási támogatással kapcsolatos feladatokat a Jegyző látja el átruházott hatáskörben.

3/A. § (1) A 3. § (1) bekezdésében foglaltakon túl a támogatásra az a gyermek is jogosult, aki

a) óvodai nevelésben vagy általános iskolai oktatásban részesül,

b) Maroslelén állandó lakcímmel rendelkezik,

c) a Pedagógiai Szakszolgálat szakértői bizottságának szakvéleménye alapján a nevelése, oktatása speciális tanrendű köznevelési intézményben biztosítható.

(2) A támogatás nyújtása kérelemre történik, a 2. melléklet szerinti formanyomtatványon, melyhez csatolni kell

a) általános iskolás gyermek esetén a Pedagógiai Szakszolgálat szakértői bizottságának szakvéleményét, és a 30 napnál nem régebben kiállított tanulói jogviszony igazolást,

b) óvodás korú gyermek esetén a 30 napnál nem régebben kiállított intézményi jogviszony igazolást.

(3) A polgármester a hiánytalan kérelem beérkezését követően egyedi határozattal részesíti óvodáztatási, iskoláztatási támogatásban a jogosultat.

(4) A 3. § (4)-(6) bekezdéseit megfelelően alkalmazni kell.

 

III. Babaszámla

4. § (1) Babaszámlára jogosult minden újszülött, aki magyar állampolgár, maroslelei állandó lakóhellyel rendelkezik, és akinek legalább egyik szülője vagy egyik örökbefogadó szülője maroslelei állandó lakos a gyermek születésének időpontjában, továbbá életvitelszerűen Maroslelén él.

(2) A támogatást az Önkormányzat a fiatalok életkezdési támogatásáról szóló 2005. évi CLXXIV. törvény alapján, a Magyar Államkincstárnál a jogosult gyermek nevére megnyitott és vezetett Kincstári Start-értékpapírszámlára utalja át.

5. § (1) A Babaszámla jogosultja a számla megnyitását követően – a feltételek fennállása esetén – az alábbi juttatásokra jogosult:

a) a gyermek születését követően, a számla megnyitásakor 20.000 Ft egyszeri pénzbeli támogatásra,

b) a gyermek 3 éves korában – amennyiben a szülő vagy más törvényes képviselő a gyermeket a Maroslelei Zengő Óvodába íratja be – a kötelező óvodába járás megkezdésekor 20.000 Ft egyszeri pénzbeli támogatásra,

c) a gyermek 6 éves korában vagy iskolaérettségkor – amennyiben a szülő vagy más törvényes képviselő a gyermeket a Maroslelei Általános Iskolába íratja be és tanulmányait a helyi iskolában meg is kezdi – a beíratás évében tanévkezdéskor 20.000 Ft egyszeri pénzbeli támogatásra.

(2) Az (1) bekezdésben meghatározott juttatások folyósításának feltétele a folyamatos maroslelei állandó lakcímen az életvitelszerű tartózkodás.

(3) A támogatás folyósítása a Kincstári Start-értékpapírszámlára való átutalással történik az alábbi rendben:

a) az (1) bekezdés a) pontjában foglalt esetben a számla megnyitását követő 60 napon belül,

b) az (1) bekezdés b) és c) pontjában foglalt esetekben 30 napon belül.

(4) Az (1) bekezdés b) és c) pontjában foglalt feltétel alól mentesül a kedvezményezett gyermek, amennyiben szakértői bizottság szakvéleménye alapján tanulmányait speciális nevelési-oktatási intézményben kezdi meg vagy folytatja.

6. § (1) A gyermek jogosultsága a Babaszámla juttatásaira vonatkozóan megszűnik az 5. § (1)-(2) bekezdésében foglalt feltételek bármelyikének megszűnését követő napon. Amennyiben a kedvezményezett a maroslelei állandó lakóhelyét megszünteti, de tanulmányait továbbra is a maroslelei nevelési-oktatási intézményekben folytatja, a Képviselő-testület egyedi mérlegelés alapján megállapíthatja a számlához kapcsolódó juttatásokra való jogosultságot.

(2) A kedvezményezett gyermek halála esetén, a számlán lévő, az Önkormányzat által utalt összeg a kedvezményezett gyermek törvényes örökösét illeti meg.

(3) A Babaszámla juttatásairól a jogosultság fennállása esetén a polgármester határozattal dönt. (4) A családsegítő szolgálat családgondozója segítséget nyújt a szülőnek vagy más törvényes képviselőnek a Kincstári Start-értékpapírszámla megnyitásával kapcsolatos ügyintézéshez.

 

IV. Letelepedési támogatás

7. § E fejezet alkalmazásában az alábbi fogalmak jelentése:

a) család: a szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló 1993. évi III. törvény 4. § (1) bekezdés c)-d) pontjai szerint,

b) lakás: a lakáscélú állami támogatásokról szóló 12/2001.(I. 31.) Korm. rendelet (1) bekezdésének 17. pontja szerint,

c) új lakás: a lakáscélú állami támogatásokról szóló 12/2001.(I. 31.) Korm. rendelet (1) bekezdésének 9. pontja szerint,

d) használt lakás: a lakáscélú állami támogatásokról szóló 12/2001.(I. 31.) Korm. rendelet (1) bekezdésének 11. pontja szerint,

e) komfortos lakás: a lakások és helyiségek bérletére, valamint az elidegenítésükre vonatkozó egyes szabályokról szóló 1993. évi LXXVIII. törvény 91/A. § szerint,

f) jövedelem: a szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló 1993. évi III. törvény 4. § (1) bekezdés a) pontja szerint,

g) család: a szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló 1993. évi III. törvény 4. § (1) bekezdés c) pontja szerint.

8. § (1) Maroslele Község Önkormányzata pályázati rendszert hoz létre annak érdekében, hogy a Maroslelén letelepedni kívánó családokat támogassa. Évente két pályázati ciklus keretében lehet benyújtani pályázatokat:

a) az első pályázati ciklust (tavaszi pályázati ciklus) a tárgyévi költségvetési rendelet elfogadását követően, de legkésőbb március 15-ig,

b) a második pályázati ciklust (őszi pályázati ciklus) legkésőbb október 1-ig kell meghirdetni.

(1a) A tavaszi pályázati ciklusban a tárgyévi költségvetési rendeletben elfogadott előirányzat legfeljebb felét, az őszi pályázati ciklusban a maradék előirányzatot lehet támogatásként odaítélni. Amennyiben adott pályázati ciklusban egy érvényes pályázat nem részesül támogatásban a költségvetési forrás hiánya miatt, úgy az érvényes, határidőben benyújtott pályázatnak minősül a következő pályázati ciklusban.

(2) A letelepedési támogatás Maroslele közigazgatási területén

a) használt lakás vásárlásához vagy

b) új lakás építéséhez

nyújtható.

(3) A letelepedési támogatás azon családoknak nyújtható, akik

a) a megvásárolandó használt lakás vagy építendő új lakás tulajdonjogát 100 %-ban megszerzik,

b) vállalják, hogy a támogatás megállapításától számított 10 éven belül a támogatással érintett ingatlant nem idegenítik el,

c) vállalják, hogy a támogatás megállapítását követő 3 hónapon belül a támogatással érintett ingatlan vonatkozásában az együtt költöző családtagok mindegyike állandó lakóhelyet létesít és a családtagok közül az, aki tulajdonjogot szerzett az ingatlanon, azt 10 éven keresztül fenntartja,

d) megfelelő jövedelemmel rendelkeznek és így a támogatás megtérülése biztosított. Különösen akkor rendelkezik a család megfelelő jövedelemmel, ha a támogatási szerződésben szerződő félként szereplő családtagok legalább egyikének nem közfoglalkoztatásból származó munkabér jövedelme van, és a család egy főre eső jövedelme meghaladja a szociális vetítési alap összegének 200 %-át, de nem haladja meg annak 500 %-át,

e) Nem részesíthető letelepedési támogatásban az igénylő család, ha az együtt költöző családtagok bármelyikének állammal vagy önkormányzattal szemben adótartozása vagy adónak nem minősülő egyéb lejárt esedékességű tartozása van.

(4) Letelepedési támogatás csak olyan lakás megvásárlásához nyújtható, amely legalább komfortos komfortfokozatú és a szennyvízcsatorna-hálózatra rá van kötve.

9. § (1) A letelepedési támogatás mértéke legfeljebb 500.000 Ft visszatérítendő támogatás, formája legfeljebb 10 éves futamidejű kamatmentes kölcsön. Az igénylő család kizárólag egy ingatlan megvásárlásához és egy alkalommal kaphat támogatást.

(2) Az Önkormányzat a visszafizetési kötelezettség biztosítása érdekében a támogatási összeg erejéig jelzálogjogot, ennek biztosítására elidegenítési tilalmat jegyzetet be az ingatlan-nyilvántartásba a támogatással érintett ingatlan vonatkozásában.

10. § (1) A letelepedési támogatást rendszeresített formanyomtatványon, 1. melléklet szerinti pályázati adatlapon lehet igényelni, az adott pályázati ciklusban meghatározott benyújtási határidő betartásával. A határidőn túl beérkezett pályázat érvénytelen pályázatnak minősül. A Képviselő-testület az érvényes pályázatokat a benyújtási határidő leteltét követő első soros ülésén bírál el.

(2) A letelepedési támogatást használt lakás vásárlása esetén az adás-vételi szerződés ingatlan-nyilvántartásba történő bejegyzésétől számított hat hónapon belül, új lakás építése esetén a használatba vételi engedély megszerzéséig lehet igényelni.

(3) A Képviselő-testület a beérkezett pályázatok elbírálásakor az alábbi szempontok alapján rangsorolja a pályázatokat:

a) az együtt költöző családtagok száma, ezek közül a kiskorúak száma,

b) használt lakás vásárlása esetén a lakás komfortfokozata,

c) a család egy főre eső havi nettó jövedelmének összege,

d) a gyermek(ek) a helyi nevelési-oktatási intézményekben tanulói jogviszonnyal rendelkeznek-e.

(4) A Képviselő-testület a költségvetésében rendelkezésére álló pénzügyi forrás erejéig támogatásban részesíti a rangsorolás eredményeként legjobbnak minősülő pályázatokat.

11. § (1) ) A támogatás kiutalásának feltétele, hogy

a) a 8. § (2) bekezdés c) pontjában foglalt állandó lakóhely létesítési kötelezettség teljesüljön,

b) az Önkormányzat és a támogatott támogatási szerződést kössön,

c) a támogatott az állammal szembeni adómentességét NAV együttes adóigazolással, önkormányzattal szembeni adómentességét önkormányzati adóhatósági adóigazolással igazolja.

(2) A támogatási szerződésnek tartalmaznia kell

a) a szerződést kötő felek pontos adatait,

b) a támogatás nyújtásáról szóló határozat számát,

c) a támogatással érintett ingatlan adatait,

d) a támogatás összegét,

e) a támogatás formáját,

f) a visszafizetés ütemezését és a havi törlesztő részletek összegét,

g) a visszafizetési kötelezettség biztosítása érdekében meghatározott garanciákat.

(3) A letelepedési támogatást egy összegben kell visszafizetni az Önkormányzat részére, ha

a) azt nem a támogatott célra használták fel,

b) valótlan adatok szolgáltatásával jutottak a támogatáshoz,

c) a 8. § (3) bekezdés b)-c) pontjaiban foglalt feltételek már nem állnak fenn.

(4) A visszafizetési kötelezettségről az Önkormányzat értesíti a kedvezményezettet, a visszafizetési határidő az értesítő levél kézhezvételétől számított 30 nap.

 

V. Kedvezményes építési telek biztosítása10

12. § (1) Maroslele Község Önkormányzata a tulajdonát képező telkek közül az igénylő választása szerint Kedvezményes építési telket biztosít azon családok számára, akik Maroslele község közigazgatási területén lakóingatlant kívánnak építeni és

a) vállalják, hogy az építési telek tulajdonba adásától számított 5 éven belül arra lakóingatlant építenek és ezt a használatba vételi engedély bemutatásával igazolják,

b) vállalják, hogy a használatba vételi engedély megszerzésétől számított 3 hónapon belül az ingatlan vonatkozásában az együtt költöző családtagok mindegyike állandó lakóhelyet létesít.

(2) A kedvezményes építési telek biztosításának formája: visszatérített vételár. A képviselő-testület az értékbecslés alapján megállapított forgalmi értéken adásvétel útján adja kérelmező tulajdonába az építési telket és ha az (1) bekezdés a)-b) pontjai teljesültek, a képviselő-testület a kérelmező által megfizetett vételárat névértéken visszatéríti kérelmező részére, az erre irányuló kérelem benyújtását követő 90 napon belül.

(3)

(4)

 

VI. Lakás felújítási támogatás

13. § (1) Maroslele Község Önkormányzata pályázati rendszert hoz létre annak érdekében, hogy a lakóingatlanukat felújítani szándékozó családokat támogassa.

(2) A lakás felújítási támogatás azon családoknak nyújtható, akik

a) Maroslele község közigazgatási területén lakóingatlan tulajdonjogával rendelkeznek,

b) életvitelszerű tartózkodási helyük a tulajdonukban álló, felújítani kívánt lakóingatlan,

c) a b) pontban meghatározott ingatlan vonatkozásában állandó lakcímmel rendelkeznek.

(3) E fejezetre a IV. fejezet rendelkezési közül az alábbiakat kell megfelelően alkalmazni:

a) a 7. § és a 9. §,

b) a 8. ’ (1) bekezdés b)-c) pontjai, a 8. § (3) bekezdés d)-e) pontjai, a 10. § (1) bekezdése és a (3)-(4) bekezdései, a 11. § (1) bekezdés b) pontja, a (2) bekezdése, a (3) bekezdés a)-b) pontjai, a (4) bekezdése. A 8. § (3) bekezdés d) pontját azzal az eltéréssel kell alkalmazni, hogy az egy főre eső jövedelem nem haladhatja meg a szociális vetítési alap összegének 400 %-át.

(4) A 11. § (3) bekezdés a) pontja alkalmazásában a támogatott cél szerinti felhasználást a támogatás kiutalását követő 1 éven belül az Önkormányzat felé igazolni kell. Az igazolás módja a támogatott nevére kiállított számla építő anyagokról vagy munkadíjról, vagy a támogatott és a kivitelező között létrejött, a felújítási munkálatokról szóló vállalkozási szerződés. Az Önkormányzat a felújítás tényleges megtörténtét helyszíni szemle során ellenőrizheti.

VII. Záró rendelkezések

14. § Hatályát veszti Maroslele Község Önkormányzati Képviselő-testületének az első lakáshoz jutás helyi önkormányzati támogatásról szóló 3/2002.(II. 3.) önkormányzati rendelete, valamint a Maroslele jövője érdekében nyújtott támogatásokról szóló 14/2015.(V. 27.) önkormányzati rendelete.

15. § Ez a rendelet 2016. január 1-jén lép hatályba.

„ Otthon Maroslelén” Program

2015.

 

Önkormányzatunk 2015-ben fogadta el az „Otthon Maroslelén” címet viselő programját, melynek keretében számos intézkedést hoztak Maroslele jövőjének érdekében, hogy elősegítsék az itt élők, illetve a letelepedni vágyók támogatási lehetőségeit. A kifejezetten erre a célra elkülönített összegből létrejött a Babaszámla, melynek keretében minden újszülött kisgyermek 60.000.- Ft-os támogatásban részesül több ütemben. Továbbá 5.000.- Ft értékű óvodáztatási és iskoláztatási utalványt is kapnak a helyi Óvodába és Általános Iskolába beíratott gyermekek.

Maroslele az Alföld délkeleti részén a Tisza és a Maros között helyezkedik el.

 

A Csongrád megyei település három város között, Makótól 10 km-re, Hódmezővásárhelytől18 km-re, Szegedtől az M 43-as autópályán 15 km-re található.

A településen működik általános iskola, óvoda, könyvtár, Faluház. A háziorvosi és fogorvosi ellátás megoldott. Az Egyesített Egészségügyi és Szociális Intézmény keretein belül működik Védőnői szolgálat, Gyermekjóléti szolgálat és Családsegítő Szolgálat. Kiskereskedelmi boltok, posta, piac található a községben. A menetrend szerinti autóbusz járatok Makó, Hódmezővásárhely és Szeged irányában jól megoldott.